Poreski sistem u Slovačkoj možemo nazvati jednim od najštedljivijih u poređenju sa drugim evropskim zemljama. Razmotrimo glavne vrste poreza za fizička i pravna lica.
Fizička Lica
- Porez na dohodak u Slovačkoj naplaćuje se po progresivnoj stopi. Plaćaju je i rezidenti i nerezidenti. Sav prihod od zaposlenja u zemlji, uključujući povlastice i isplate, oporezuje se. Stopa poreza na dohodak iznosi 19-25%, u zavisnosti od iznosa ukupnog prihoda u godini.
- Studenti plaćaju porez ako zarade više od 200 evra – do ovog iznosa primenjuje se takozvano odvodove oslobodenie (oslobođenje od poreza). Takođe, student može da potpiše prijavu za prijavu neoporezivog dela poreske osnovice (vihlasenie na uplatnenie nezdanitelnej časti zakladu dane) u iznosu od 367,85 evra mesečno.Minimalna zarada u Slovačkoj 2020. godine iznosi 580 evra bruto. Zakonska minimalna zarada za 2021. godinu iznosi 623 evra bruto.
Pravna lica
Pravno lice se smatra poreskim rezidentom Slovačke ako je registrovano u Slovačkoj ili ako se njegovim aktivnostima upravlja i kontroliše u Slovačkoj. Mesto prebivališta direktora (direktora) ne utiče na prebivalište u porezu.
Za porezne rezidente, predmet oporezivanja je prihod ostvaren iz izvora širom sveta. Za nerezidente, predmet oporezivanja je samo prihod dobijen iz izvora u Slovačkoj. Na dohodak koji poreski rezident dobije iz izvora u inostranstvu oporezuje se porez na dobit na isti način kao i prihod iz izvora u Slovačkoj.
Samostalni preduzetnici (živnostnik, podnikatel) plaćaju porez na dohodak od 19% i plaćaju zdravstveno osiguranje (71 evro mesečno). Ako je prihod za godinu manji od 100.000 evra, porez iznosi 15%.
Godinu dana nakon registracije preduzetnika, ako je promet za prethodnu godinu premašio 6.078 evra, postoji obaveza plaćanja socijalnih i penzijskih doprinosa u iznosu od 168 evra mesečno (2020) Poreski bonus za dete iznosi 250 evra godišnje za svako dete.
Preduzeća (SRO) plaćaju porez na prihod od 21%.
Za 2020. godine porez na dohodak i za individualne preduzetnike i za kompanije smanjen je na 15% ako godišnji promet ne prelazi 100.000 evra. Sa prometom većim od 100.000 evra, poreska stopa iznosi 21%. Sa velikim prometom, ukupni porezi kompanije manji su od poreza pojedinačnih preduzetnika sa istim poslovanjem sa istim pokazateljima.
Standardna stopa PDV-a u Slovačkoj je 20%. Smanjena stopa PDV-a od 10% primenjuje se na određene grupe robe (medicinska, farmaceutska roba); neke usluge i dobra nisu oporezovani.
Pravno lice može postati obveznik PDV-a dobrovoljno u bilo kom trenutku ili ako je iznos prihoda od prodaje dobara / usluga premašen u ukupnom iznosu od 49.790 evra za prethodnu godinu.
Kompanije koje planiraju da pružaju usluge u inostranstvu ili uvoze robu u vrednosti većoj od 14.000 evra godišnje moraju biti registrovane kao obveznici PDV-a.
Akcize
Akcizne robe u Slovačkoj uključuju duvan i duvanske proizvode, alkoholna pića, mineralna goriva; električna energija; ugalj i prirodni gas.
Porez na vozila
Porez na vozila obračunava se samo za vozila koja se koriste u poslovne svrhe. Na poresku stopu utiču težina opreme, broj osovina (za kamione i prikolice) i zapremina motora (za automobile). Zakon utvrđuje minimalne stope za kamione i prikolice. Lokalne vlasti su odgovorne za obračun poreza na vozila.
Lokalni porezi
- Postoji mnogo lokalnih poreza, dotaknućemo se samo glavnih. Porez na nekretnine plaćaju vlasnici privatnih kuća, stanova, zemljišta. Porez na imovinu naplaćuje se po stopi od 0,033 EUR po 1 m². Porez na zemlju – 0,25 evra po 1 m².
- Postoje porezi na upotrebu javnih mesta, na kiriju, na ulazak i zaustavljanje u istorijskim delovima gradova i na preradu otpada. Kompletnu listu lokalnih poreza možete dobiti u vašoj opštini.
Ovo je bio kratak pregled poreskog sistema u Slovačkoj.
Za prevod teksta sa Slovačkog na Srpski korisćen: google prevodioc